جاذبه های گردشگری

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان زاهدان

شهرستان زاهدان دارای۱۶۰ اثر تاریخی جاذبه های  طبیعی و گردشگری شناسایی شده است که از این تعداد، منظرطبیعی و منحصربه‌فرد کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ثبت شده در یونسکو در ردیف آثار جهانی و تعداد ۲۶ اثر شاخص دیگر در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده است 6منطقهنمونهگردشگری نصرت‌آباد، چشمه زیارتگاه، گوربند،لار، داوود و باغات پسته کورین و ۶ روستای هدف گردشگری منزلاب، چاه حسینعلی، انجیرک، چانعلی، محمد آباد و شهداد آباد،2 موزه بزرگ منطقه جنوب شرق و موزه تخصصی پست و ارتباطات و مسجد زیبای مکی از دیگر قابلیت ها و برجستگی های این شهرستان می باشد.

 آثار تاریخی:

ساختمان دادگستری

ساختمان قدیم دادگستری

 ساختمان قدیم دادگستری از شاخص ترین آثار تاریخی شهرستان زاهدان واقع در تقاطع خیابان های آیت الله کفعمی و امام خمینی(ره)قدمت آن مربوط به اوایل دوره پهلوی و انگیزهاحداث آن در گذشته تثبیتغله منطقه بوده است. جالب‌تر اینکه پلان معماری آن در دو طبقه به صورت نعل اسبی است به لحاظ بصری و کاربرد عناصر تزیینی با معماری خارق العاده در قلب شهر زاهدان برای گردشگران جاذبه خاصی ایجاد کرده است. تزیینات با خلاقیت به صورت کاملاً هنرمندانه با استفاده از آجر با طرح های مختلف هندسی به اشکال متنوع در سردر ورودی با ظرافت خاصی آرایش شده است. فضاهای داخلی دیوارها با رف هایی با طاق هلالی، کاربرد شیوه‌های مختلف قوس و اجرای سقف هایی با ارتفاع زیاد و ایجاد تناسب در اندام ها و عناصر، هیبت بنا را دوچندان کرده است.

*****

سنگ نگاره

سنگ نگاره های گوربند

با همکاری مردم محلی تعداد ۲0 سنگ‌نگاره‌ با طرح‌ها و نقش‌های مختلف انسانی و حیوانی در منطقه گوربند واقعدر بخش مرکزی شهرستان زاهدان شناسایی شده است این نشانه ها و آثار هنری به جامانده از بشر در منطقه زیبایگربه حکایت از تاریخ دیرینه منطقه دارد منطقه گوربند در منطقه بخش مرکزی شهرستان زاهدان و فاصله آن ازشهر زاهدان ۱۷ کیلومتر می باشد.

*****

خانه ابویی  خانه ابویی

 این ساختمان قدیمی در بافت اولیه شهر زاهدان در خیابان شریعتی قرار گرفته است و زمان احداث آن همزمان با شکل گیری هسته اولیه شهر مربوط به دوره پهلوی است. ساخت این بنا توسط استاد محمد علی محمودی از معماران یزد برای شخصی به نام آقای زعیم ابویییکی از کارمندان دادگستری بوده است دراجراوساختاین منزل از عناصر معماری سنتی بومی و منطقه‌ای به خوبی بهره برداری شده و مصالح آن از آجر و خشت خام توامان استفاده شده است.

*****

موزه

 

موزه منطقه‌ای جنوب شرق کشور

موزه منطقه جنوب شرق بستری برای معرفی منطقه جنوب شرق ایران در بخش های باستان شناسی، مردم شناسی و زیست محیطی است این موضوع در شهرستان زاهدان و در تقاطع خیابان مطهری و خیابان امداد با ۱۵ هزار مترمربع مساحت دارای۱۱ هزار متر مربع زیربنا که در ۵ طبقه ساخته شده است در بخش باستان شناسی اطلاعاتی شامل مشخصات سایت و محوطه باستانی شهر سوخته، کوه خواجه، دهانه غلامان، اسپیدژ، جیرفتوسایر آثار باستانی تاریخی منطقه جنوب شرق جهت بازدید علاقمندان جمع آوری گردیده است از جمله اشیای به نمایش در آمده و آثار حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه های باستانی منطقه مثل سفالینه‌ها، اشیای فلزی، گلی، سنگی، شیشه، تابلوهای نفیس و کتب خطی می باشد.

یکی دیگر از قسمت‌های مهم موزه کتابخانه موزه با ۵ هزار جلد کتاب شامل کتاب های تخصصی با موضوعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است در بخش مردم شناسی موضوع ادبیات شفاهی، مشاهیر، فرهنگ و آداب و رسوم، پوشش محلی، خوراک و صنایع دستی معرفی می گردد. در بخش همکف بوم شناسی سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب شرق کشور معرفی می‌شود بههمین منظور ویترین هایی برای نمایش گونه های حیوانی و گیاهی منطقه در کنار آکواریوم(آبزیان آب شور) آن تعبیه شده است. ورودی اصلی موزه تابلو و تصویر آثار شاخص تاریخی، فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی و مردم شناسی منطقه به نمایش گذاشته شده است.

*****

موزه پست

 موزه تخصصی پست ارتباطات

 بنای قدیمی پست زاهدان ازآثار مهم با معماری و سبک خاص ترکیبی از معماری ایرانی قبل و بعد از اسلام مربوط

به دوره پهلوی اول با تزئینات آجری زیبا و ورودی آن با ایوانی شکیل واقع در خیابان آیت الله طالقانی شهر زاهدان در

نگاه اول چشم هر بیننده ای را به خود جلبمی کند. این بنا با شماره ثبتی۲۱۵۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت

گردیده است این بنادارای زیربنایی با مساحت ۵۴۹ مترمربع در سال ۸۷ مرمت و به عنوان اولین و تنها موزه

تخصصی پست و تلگراف استان احیا و در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.دراین مکان شما با فضای کاملاً تخصصی با روند شکل گیری تلگرام خانه و اداره پست از سال‌هایگذشته آشنا خواهید شد. این موزه از بخش‌های مدیریت، نگهبانی، سالن سمعی و بصری و تالارهای نمایش تشکیل شده است که شامل بخش های تجهیزات پست، پست کهن، بخش تمبر و بخش ارتباطات می باشد.

 

 جاذبه های طبیعی و گردشگری:

کویر

کویر جهانی لوت

 کویر لوت با داشتن زیبایی های طبیعی و استثنایی به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در تاریخ۲۷ تیر ماه سال جاریدرمیراث جهانی یونسکو ثبت شد و مورد توجه جهانیان قرار گرفت. بخشی از کویر به ویژه قسمت لوت جنوبی با داشتن غنیترین پوشش گیاهی و سرسبز همجواری با کوهستان و دره های زیبا با درختان گز، نخل و بنه و ... از مهم‌ترین سکونتگاه های مردمان صبور و مهمان نواز در جوار آن با مناظر بکر و دیدنی که شگفتی های بی نظیر را ایجاد کرده است در بخش  نصرت آباد شهرستان زاهدان قرار دارد و همانند نگینی گردشگران ورودی به استان را به خود فرا می خواند.کویر لوت این قابلیت را دارد تا گردشگران و علاقمندان ضمن تماشای این مواهب طبیعی و خارق العاده با ریگ نوردی، انجام بازی های متنوع و جذاب، رصد ستارگان و تماشای دل انگیز غروب آفتاب یک سفر مفرح، خاطره انگیز و مهیج را داشته باشد.

*****

لار

 

منطقه گردشگری لار

دره ای  زیبا با چشم انداز ها و جذابیت‌های طبیعی بی‌شمار شامل چشمه سارها، ارتفاعات مختلف، درختان گز،گیاهاندارویی و انواع گونه‌های جانوری واقع در بخش مرکزی شهرستان زاهدان همواره به ویژه در ایام تعطیل مورد توجه گردشگران طبیعت گردان و مردم محلی بوده است. این منطقه بکر با قابلیت های بی نظیر و مهمتر از همه این قرابت آن با شهر زاهدان مقصد سفر یک روزه علاقمندان به طبیعت است.

 به محض ورود به این دره زیبا با روستاهایچاه رحمان، لار بالا و پایین با بافت سنتی زیبا و طبیعت گردشگری ایده آل با مردمان صمیمی و مهمان نواز آن مواجه خواهید شد و بعد از آن در ابتدای دره درختان سرسبز گاز در کنار چشمه هایجاری آب و گیاهان دارویی نگاه هر مسافر را به خود جلب می کند و در انتهای آن پوشش سرسبز و باطراوت در کنار کوه های سر به فلک کشیده این دره با پرندگان زیبا به همراه سکوت آرامش بخش جلوه های بصری مطلوبی را ایجاد نموده است.

*****

گوربند

 

منطقه گردشگری گوربند

گوربند منطقه ای زیبا بادره ای سرسبز با چشم اندازهای طبیعی منجر به فرد در غرب زاهدان چشم هر بیننده را به سوی خود فرا می خواند. این مکان زیبا در نزدیکی کلان شهر زاهدان با داشتن قنات‌های پرآب و نهرهای روان، باغات سرسبز با انواع درختان از قبیل انار، توت فرنگی، پسته ، زردآلو، زیتون، انگور، درختان سپیدار، بنه، سنجد و طبیعت آرام بدون هیاهو با آب و هوای کاملا مطبوع نشانه و تمثیلی از بهشت و جلوه زیبا از طبیعت می باشد. مهم تر از همه به دلیل وجود انبوه درختان بنه انواع گیاهان با خواص دارویی به جرأت می‌توان این منطقه به عنوان یکی از واحدهای رویش درخت بنه و تولید داروهای گیاهی مختلف دانست.

*****آب ترش

 

چشمه آب ترش (سر دریا)

یکی از پدیده های طبیعی، جذاب و شگفت انگیز بر فراز کوه های ورودی به استان سیستان و بلوچستان سرزمین تاریخی با طبیعت بسیار ناشناخته چشمه آبترش با خواص معدنی معروف به سر دریا در نزدیکی شهر نصرت‌آباد است که با دیدن آن بیش از پیش توجه هر آدمی را به جای خلوت متوقف می سازد.


تاریخ بروزرسانی : ۲۶ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۳۲