اخبار

کمیته سلامت وامنیت غذایی

کمیته سلامت وامنیت غذایی
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان زاهدان ، معاون فرماندار زاهدان در جلسه کمیته سلامت و امنیت غذایی در سالن اجتماعات فرمانداری گفت:

 براساس دستور استاندارمحترم ، از اوایل سال گذشته جمع آوری مرغ زنده به طور ویژه در دستور کار قرار گرفت که تاکنون پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته ایم. «محمد گمرکی زاده» افزود: برای اجرای این طرح فعال کردن مرغداری ها و کشتارگاه های استان در اولویت قرار گرفت که در این زمینه کشتارگاه های زابل، خاش و ایرانشهر فعال شد اما کشتارگاه زاهدان به دلیل وجود دلالان و واسطه گران عرضه مرغ زنده که سهامدار کشتارگاه هستند بسته شده است. وی ادامه داد: برای خلع ید این واحد تولیدی طی نامه ای به دادستان زاهدان موضوع اعلام شد و وی طبق مهلت قانونی ، از آن ها خواست یا خود اقدام به فعال کردن کشتارگاه کنند یا در غیر این صورت این واحد به بخش دیگری واگذار می شود. وی تصریح کرد: از آنجایی که 15تا20 تن مرغ از بیرجند و 3 تا 5 تن نیز از کشتارگاه خاش وارد زاهدان می شود اگر کشتارگاه زاهدان فعال شود و روزانه 10 تن تولید داشته باشد می توانیم هم زمان موضوع عرضه کشتار روز را در زاهدان فرهنگ سازی کنیم، اما عده ای در حاشیه شهر زاهدان اقدام غیرقانونی و غیر بهداشتی انجام می دهند که مرکز اصلی آن در شیرآباد به تازگی شناسایی شده است. این مقام مسئول ضمن درخواست همکاری همه جانبه تمامی دستگاه های عضو کمیته سلامت و امنیت غذایی شهرستان در امر برخورد با عرضه مرغ زنده به صورت غیر قانونی، از مردم نیز خواست تا از مراکز فروش مرغ زنده، مرغ مورد نیاز خود را تهیه کنند و از سوپرمارکت ها اقدام به خرید مرغ نکنند. وی بیان کرد: از دهه 70 تاکنون بحث جمع آوری مرغ زنده در دستور کار مسئولان بوده است، اما تاکنون با گذشت بیش از 20 سال، به علت ناهماهنگی بین دستگاه ها و نبود اراده جدی این امر محقق نشده است که خوشبختانه امروز این امیدواری حاصل  شده که با هماهنگی شکل گرفته بین نهادها این معضل اجتماعی به طور ویژه حل و فصل شود. باید مجموعه دستگاه های قضایی، اجرایی و انتظامی در این راستا تلاش بیشتری از خود بروز دهند تا فعالیت افرادی که غیرقانونی اقدام به عرضه مرغ زنده می کنند، کم رنگ شود. وی تاکید کرد: هرجا منافع باشد، خود به خود قدرت فاسد شکل می گیرد، وقتی مرغ با تفاوت قیمت 2 تا 3 هزار تومان عرضه می شود، گروه های  شیوه های زیادی از خود برای رسیدن به اهداف شوم و سود بهره می گیرند که باید با آن ها برخورد جدی و قانونی انجام شود.

وی بیان کرد: مرکز دپوی مرغ زنده غیرقانونی که در سالن های حاشیه شهر در انتهای شیرآباد بود نیز در روزهای اخیر شناسایی شد. کار آن ها نه تنها غیر قانونی بود بلکه کاربری آن هم غیر قانونی و غیر بهداشتی بود و در این راستا در کمیسیون مربوطه  تشکیل پرونده خواهد صورت گرفت و تخریب می شود. وی تاکید کرد: غیر از قیمت مرغ در بازارچه های کشاورز، کوثر و شیرآباد زاهدان که نظارت بر روی آن ها اعمال می شود، بقیه مراکز فروش قانونی نیست و بدون مجوز به فعالیت می پردازند شد. در این راستا دستورهای لازم به اعضای کمیته سلامت و امنیت غذایی زاهدان داده شد و مقرر شد پلیس بهداشتی در دو نوبت و با حضور نمایندگان دستگاه های عضو به صورت شبانه روزی در فرمانداری دایر و فعال باشد

 

۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید